Naše nejoblíbenější knížka před spaním

O tohle se prostě musím podělit se všemi rodiči. Mám pro vás totiž výborný tip na čtení před spaním, i když vy už jste unavení. U mých dětí školkou povinných se osvědčila (původem francouzská) kniha Mám tě ráda od Astrid Desbordes s ilustracemi od Pauline Martin. Čtu ji dětem před spaním už asi dva měsíce. Jistě, že čteme i jiné knihy, většinou naučné, během dne, ale touto knihou končíme den.

Při tom není vůbec dlouhá. Každý večer ji čtu znovu a znovu. Na každé dvojstránce je jedna věta/souvětí a na každé stránce je jeden velký obrázek, který skvěle ukazuje, co je textem myšleno. Jak jinak dítěti vysvětlit, co to znamená, že \“zlobí za tři\“ než obrázkem kluka, který visí na lustru? Rodič pohodlně přečte celou knihu během několika minut, dítko se na všechno optá. Ačkoli každé dětské \“Proč?\“ je pro unavenou mysl opravdu jak rána kladivem.

Proč knihu dětem před spaním přečíst?

Co se na té knize nejspíš dětem líbí? Je to o lásce maminky k malému Adámkovi, o bezpodmínečné mateřské lásce. Maminka Adámkovi vypráví o různých situacích, ale ať jsou jakékoli, vždycky ho má ráda, protože ho má ráda pořád a napořád. Tohle děti večer hrozně uklidňuje, navíc ilustrace knihy jsou velmi pěkné, jemné, takže se během četby rády do knížky dívají a komentují, co vidí na obrázcích. Díky tomu si můžeme být jistí, že textu opravdu rozumí a když je u četby v příhodnou chvíli pohladíte, je to pro ně jistě takové, jakoby to všechno nevyprávěla cizí maminka nějakému Adámkovi, ale jako byste tu lásku během četby vyjadřovali vy svým dětem. A když jsou takto děti obklopeny samou láskou, hned se jim dobře usíná.

Knížka je v tomto ohledu velice inspirativní

Při tomto našem večerním rituálu jsem si uvědomila, jak moc je pro děti důležité vědět, že jsou námi stále milovány. Jistě, děti zlobí, můžeme být na ně naštvaní, nejeden rodič se potýká i s výbuchy vlastních emocí, ale po každé bouři nakonec vyjde slunce. Děti by měly vědět, že to \“slunce\“ – ta naše láska tam stále je, i když situace nevypadá dobře. Věřím, že čím budou starší, tím důležitější roli budou hrát projevy lásky v naší komunikaci, abychom se jednou neodcizili, abychom byli rodina i poté, co si děti najdou vlastní bydlení, aby se rády vracely domů. A hlavně, aby se nikdy nebály za námi přijít, když se něco pokazí, když na své životní cestě zaškobrtnou. Věřím, že každý potřebuje oporu milující rodiny a chápavé rodiče i v dospělosti.

Četli jste tuto knihu? Čím obohatila četba vás?

Publikoval Alex

Majitelka zápisníku a maminka Teda a Luisy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: