Hrají si s Františkem i vaše děti?

V šedesátých letech spatřila světlo světa gumová panenka František od Gumotexu, hrají si s ní ale i dnešní děti. Od miminek, které ožužlávají hračce na hlavě „vyčesaného“ kohouta nebo prstíčky, až po větší děti, které ji převlékají a chodí se s ní koupat. Roztomilá panenka to všechno přežije a není proto divu, že se předává z generace na generaci.

Hýbe hlavou ze strany na stranu. Buclaté nožičky ohýbá v kolenou a ručičky v ramenou. František je pevný, ale přesto dost milý na pomazlení. Když ho vykoupete a rovnou obléknete do šatiček, dokonale plní funkci čůrací panenky. Ale oproti řadě dnešních hračkových miminek je měkčí a snad toho i více vydrží, pokud se třeba zrovna panence nesnažíte sundat hlavu…(Jedna naše panenka pak měla trochu natrženou hlavičku.)

Františka roku 1961 navrhla výtvarnice Anna Vystydová z Chebu. Toužila vytvořit panenku, která nebude mít ženské proporce jako dosavadní panenky, ale bude vypadat jako miminko. Děťátku z PVC říkala pouze pracovně František, ale jméno už mu zůstalo. V různých domácnostech nakonec získal i jiná jména, třeba Plaváček. Panenka ale měla různá oblečení. František tak mohl představovat chlapečka i holčičku.

Krásné panenky už nevyrábí

Jeho „maminka“ Anna Vystydová pak slavila úspěch coby návrhářka panenek v soutěži v roce 1963. Její vítězné práce už se ale vyrábět nezačaly. Nebyly peníze. Výtvarnice později začala vést výtvarný obor v Lidové škole umění v Chebu. Břeclavská firma Gumotex zanechala výroby panenek v roce 1995 a v současné době se specializuje na výrobu nafukovacích lodí, komponent do automobilů, záchranných stanů apod.

Nejen panenka František, ale i další výrobky a návrhy panenek Anny Vystydové byly na přelomu let 2016 a 2017 lidem představeny na výstavě s názvem „Anna Vystydová: Tohle byla moje nejmilejší panenka“ v Retromuseu Cheb. Samotná panenka František je dnes k sehnání už jen v bazarech, což je škoda.

František u nás doma

My máme doma tři takové panenky. Některé jsou ožužlané od mého staršího bratra a přesto je nikdo nevyhodil, jsou stále krásné a hrají si s nimi i moje děti. Synek jako miminko jednoho Františka topil ve vaničce a před pár týdny dcerka u babičky vyprosila nové oblečky pro všechny tři panenky. Františkové tak u nás žijí už asi 40 let a asi jen tak nikam \“neodcestují\“.

Jestlipak se takového života dočká i některá z nejnovějších hraček mých dětí?

A co vy? Také máte doma nějakého plaváčka?

Publikoval Alex

Majitelka zápisníku a maminka Teda a Luisy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: