Jak vybírat dárky pro děti?

Často narážím na internetu na dotazy, jaký dárek vybrat pro holku/kluka tohoto a tohoto věku. V tomto článku vám nechci dávat tipy na konkrétní dárky. Nechci si přihřát polívčičku na tom, že příští týden budou Vánoce. Nebudu teď nikomu dělat reklamu. Ráda bych se spíše pokusila o jakýsi univerzální návod, jak dětem něco vybrat. I když mám zatím zkušenosti jen s dětmi do šesti let.

Je jasné, že roční dítě samo o sobě třeba nebude mít ještě tolik „koníčků“, zatímco už třeba tříleté si o něco řekne, nebo si vybere z katalogu hraček, co by se mu líbilo. (Nicméně nenasytné: „Já chci tohle, tohle a ještě tohle,“ zatímco dítě ukazuje pomalu na všechny hračky na stránce, je důvodem zděšení každé mámy.)

Co musíte znát, abyste mohli vybrat dárek

K tomu, abyste vybrali dobrý dárek, musíte co nejlépe znát dítě, vaše rodinné zvyky i své vlastní ambice ohledně znalostí a schopností svého dítěte. Například některé děti mají už od malinka rády zvířátka, pamatují si jejich jména líp než barvy, rodiny bývají sportovně nebo umělecky zaměřené, maminka doufá, že nadchne své dítě pro některé předměty dřív, než je dítěti stihne znechutit škola… Chápete, co tím myslím?

Jaké otázky si pokládat při výběru?

Tady je seznam všech možných otázek, které si můžete klást, než začnete procházet hračkářství nebo knihkupectví.

1) Co má vaše dítě rádo? Co ho zajímá? Co rádo dělá? Čím byste mohli podpořit jeho zájmy?

2) Co rádi děláte společně? Sportujete? Hrajete společenské hry? Malujete?

3) Co vás osobně baví? Co vás jako malé bavilo? Co jste dítě schopni naučit vlastním příkladem? Umíte třeba hrát na housle?

4) Co vašemu dítěti v jeho věku moc nejde? V čem zaostává za svými vrstevníky? Je něco, čím byste mu mohli usnadnit získávání některých nových znalostí a dovedností?

5) Co by mohlo dítěti pomoci, aby mělo trošku náskok před ostatními? (Pokud máte ty ambice, nebo je vaše dítě velice šikovné…)

6) Co byste vašemu dítěti rádi předali do budoucna? Chtěli byste, aby ho třeba učení bavilo? Aby chápalo líp přírodní vědy? Modelovalo?

Jak s tímto seznamem otázek pracuji?

Osobně s těmito otázkami pracuji pořád dokola. Také jsem častým návštěvníkem FB skupin zaměřených na děti, eshopů hračkářství a knihkupectví (opravdu do nich nakukuji aspoň jednou týdně, i když zrovna nic pro nikoho akutně nesháním). Některé věci, které souzní s mými představami, si jako skvělý tip někam zapíšu a po čase hledám tyto předměty za lepší cenu atd. Nestane se mi tak těsně před oslavou (nebo teď před Vánocemi), že nevím co koupit. Kéž by všechno nakupování dárků bylo tak jednoduché jako výběr darů pro vlastní děti!

Přesto nikdy nekupuji moc věcí najednou. Jednu, dvě, protože vím, že na oslavu dorazí i další lidé, kteří budou mít pro mé děti připravené dárky a já své děti nechci úplně zahlcovat. Nechci, aby si věcí přestaly vážit. Navíc, když otvírají jeden dárek za druhým, tak si je hned ani nedokážou prohlédnout, plně je ocenit, jen se zajímají o další a další… Hrozné!

A ještě drobná poznámka na závěr: Ještě nikdy jsem nedala nějakou hračku pryč jen proto, že dítě hned nezaujala, nebo s ní neumělo. Občas to chce nějakou dobu vydržet, občas se ta doba zdá být neskutečně dlouhá, ale věřte, že většina darů, která měla děti nějak posunout, rozvinout, byla nakonec plnohodnotně dětmi využita! Je třeba jen vyčkat na ten správný čas.

Publikoval Alex

Majitelka zápisníku a maminka Teda a Luisy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: